Wycinka czy pielęgnacja?

Jeśli zastanawiamy się nad bezpieczeństwem swoim i swojej posesji w związku z drzewem, które wydaje się niebezpieczne, to czas podjąć działanie. Nie należy jednak z góry zakładać najgorszego. Wycinka drzewa nie musi być koniecznością. Oczywiście wszystko zależy od właściciela posesji.

Jest wiele zabiegów, które - dobrze wykonane są w stanie jednocześnie ocalić drzewo przed wycinką, jak również uczynić bezpiecznym jego najbliższą okolicę.

Zabiegi pielęgnacyjne drzew polegające na wycince martwych części drzewa to jedne z podstawowych czynności, które poprawiają nasze bezpieczeństwo, jednocześnie poprawiają statykę drzewa i nie szkodzą mu w praktycznie żadnym stopniu.

Jeśli mamy do czynienia z zagrożeniem w postaci rozdwojonego pnia, który grozi odłamaniem możemy zastosować wiązania ochronne, które w znacznym stopniu poprawiają statykę drzewa, są trwałe (choć wymagają przeglądów) i pozwalają drzewu swobodnie rosnąć. Jeśli całe drzewo grozi zawaleniem, np.: z powodu dużej asymetrii, to wyjściem są odciągi biegnące od pnia do ziemi, które podobnie jak wiązania wymagają przeglądów.

Pamiętajmy również, że bez zezwolenia możemy wyciąć do 30% korony drzewa, co oznacza, że możemy się pozbyć części gałęzi, które są niebezpieczne dla naszej posesji.

Warto zastanowić się też nad finansową stroną sprawy, ponieważ, uratowanie drzewa w większości przypadków będzie mniej obciążające naszą kieszeń niż np.: wycinka sekcyjna i wywóz drzewa.